Rating Star Rating Star Rating Star Rating Star Rating Star

Щороку збільшується кількість людей, які страждають на діабет 2 типу. Більшість із них мають зайву вагу, яка є основною причиною розвитку хвороби та виникнення ускладнень.

Повністю вилікувати цукровий діабет не можна, але цілком можливо зменшити вагу тіла та полегшити перебіг хвороби.

Чому діабетикам потрібно схуднути

Коли їжа розщеплюється, транспортування глюкози в крові контролює гормон інсулін, який виробляється в підшлунковій залозі. При діабеті типу 2 чутливість клітин до інсуліну знижується, що призводить до розвитку інсулінорезистентності. Тому у діабетиків навіть за нормальної чи підвищеної концентрації інсуліну рівень глюкози зростає.

Відомо безліч факторів, що провокують розвиток цукрового діабету 2 типу, але лідируюче положення (90% випадків) займає надмірну вагу. При індексі маси тіла більше 30 ризик отримати цукровий діабет у 80 разів вищий, ніж за показником 22.

Сахарный диабет

Чим більший індекс маси тіла людини, тим вищий ризик захворювання та виникнення різних ускладнень. Чим більша вага, тим вища концентрація глюкози і тим яскравіше виражена інсулінорезистентність – клітини не сприймають гормон, незважаючи на посилену роботу підшлункової залози. Тому центральну роль у комплексному лікуванні діабету 2 типу відіграє схуднення.

Саме ожиріння є ключовим фактором, що викликає інсулінорезистентність. Після схуднення діабетикам вдається взяти під контроль рівень цукру, покращити показники крові та відмовитися (або суттєво зменшити дозування) від ліків. Статистика підтверджує, що втрата навіть 16% зайвої ваги може призвести до ремісії діабету.

Багато лікарів стверджують, що цукровий діабет другого типу – результат нездорового способу життя. Отже, щоб перемогти хворобу, потрібно змінити своє життя, зробити його здоровим.

Особливості зниження ваги при діабеті другого типу

Головні умови схуднення для діабетиків – лікарський контроль та дотримання деяких правил:

  • Низковуглеводний та низькокалорійний раціон, дотримуватися якого потрібно все життя, щоб уникнути рецидиву. Спочатку дієта допоможе стабілізувати вагу, а потім дозволить підтримувати її на одному рівні.

  • Категорична заборона голодування, що становить небезпеку для організму. Протипоказано як розвантажувальні дні, так і інтервальне харчування. При відмові їжі часто відбуваються зриви, що призводить до протилежного результату – набору додаткових кілограмів. До того ж, при повному виключенні з раціону вуглеводів підвищується рівень глюкози, що потребує збільшення дозування ліків. В іншому випадку можливий розвиток гіпоглікемії.

  • Повільна (не більше кілограма на тиждень) втрата ваги, що дозволить зберегти здоров'я та запобігти повторному набору ваги.

  • Прийом полівітамінних препаратів, щоб забезпечити організм усіма необхідними вітамінами. Особливо потрібен хром, який посилює клітинну чутливість до інсуліну та послаблює потяг до солодощів.

  • Правильний питний режим (близько 1,5 літра на добу). Рідина виводить токсичні речовини, які утворюються під час розпаду жирових клітин.

  • Помірні фізичні навантаження, що відповідають стану та можливостям організму. Вони допоможуть витратити калорії та спалити жир. Підбирати вправи, особливо для людей з важким ожирінням, має спеціаліст. Оптимальний вибір для всіх діабетиків – піші прогулянки. Також рекомендовано катання на велосипеді, плавання, заняття на тренажерах. На тиждень слід займатися близько 2,5 години (20-30 хвилин на день).

Окрім дієти та фізичних занять, важливе значення для успішного схуднення має позитивний психологічний настрій. Часто у людей, які страждають на ожиріння, проявляються комплекси, розвиваються депресії, впоратися з якими самостійно дуже важко. У таких випадках корисною буде допомога психолога. Фахівець допоможе виробити мотивацію до схуднення, впоратися з невдачами, підвищити самооцінку та повірити у можливість досягти поставленої мети, що суттєво знизить ймовірність зриву.

Дозволені продукти

У щоденне меню повинні входити некрохмальні овочі та несолодкі фрукти. Клітковина, що міститься в їх складі, забезпечує тривале насичення, знижує концентрацію цукру в крові, сприяє схуднення.

Принесуть користь діабетикам продукти з цільного зерна: чорний (дикий) і коричневий рис, ячмінь, овес, булгур, фарро, макарони, цільнозерновий хліб.

Важливо, щоб організм отримував достатню кількість білків, вітамінів та мінеральних елементів, необхідних для підтримки життєво важливих функцій. Кращими джерелами білка є квасоля, сочевиця, хумус, яйця, риба, птиця, яловичина, телятина, нежирні молочні продукти. Корисні для діабетиків жири містять авокадо, горіхи, насіння соняшнику, гарбуза та кунжуту, кукурудзяну, рапсову, оливкову олію.

Заборонені продукти

Діабетикам потрібно виключити з раціону легкозасвоювані (швидкі) вуглеводи (саме вони найсильніше підвищують концентрацію цукру), тваринні жири, висококалорійні продукти:

  • цукор, варення, мед, солодкі фрукти;

  • шоколад, цукерки, зефір, морозиво;

  • сало, копченості, консерви;

  • торти, здобну випічку, печиво, тістечка;

  • спред, маргарин, майонез, вершки, жирну сметану;

  • жирні сорти риби та м'яса;

  • білий рис;

  • алкогольні, газовані та солодкі напої.

Діабетикам потрібно звести до мінімуму вживання картоплі, круп, макаронних виробів, а також вареного буряка та моркви. У цих овочах при відварюванні удвічі збільшується глікемічний індекс.

Слід врахувати, що повністю відмовитися від шкідливих продуктів здатні лише близько 10% людей. Тому один раз на тиждень можна робити виняток та вживати шкідливу, але улюблену страву.

Спочатку дуже важко дотримуватися дієти, але згодом організм звикає до нового меню і не відчуває стресу.

Дієти для діабетиків

При цукровому діабеті рекомендовано 3 види дієт:

  1. Система живлення DASH

Спочатку дієта розроблялася для гіпертоніків, пізніше її стали призначати і діабетикам. Вона базується на обмеженні насичених жирів та солі – основних продуктів, що провокують підвищення тиску. З раціону виключають жирну їжу (сало, олію, маргарин, майонез, свинину), швидкі вуглеводи (солодкості, цукор, випічку, білий хліб, соки), крохмальні продукти (розварені макарони, білий рис), снеки (солоні горішки, чіпси, сухар) ). Меню складається з цільнозернових круп, овочів, пісного м'яса, риби, знежирених молокопродуктів, рослинних жирів.

  1. Середземноморська дієта

Основний принцип цієї системи харчування – велика кількість у раціоні морепродуктів та овочів, вживання цільнозернових круп, молочних продуктів, оливкової олії та різних горіхів, обмеження солодощів. Тваринний білок замінюють бобами, червоне м'ясо – птахом та яйцями.

  1. Вегетаріанська дієта

Раціон в основному складається з овочів та фруктів. Потрібно повністю відмовитися від м'яса та риба, але можна вживати яйця та молокопродукти. В результаті вдається суттєво зменшити калорійність їжі та досягти схуднення.

Можна спробувати різновиди вегетаріанства - веганство або флексітаріанство. Веганство передбачає повну відмову від продуктів тваринного походження – м'яса, риби, яєць, молока, вершків, сиру, сиру. При флексітаріанстві основа харчування - рослинна їжа, але допускається вживання тваринного протеїну в невеликих кількостях.

Правила їди

Діабетики часто відчувають голод. Подібна ситуація пояснюється тим, що глюкоза, яка є клітинним паливом, не може виконувати свою функцію через інсулінорезистентність. Внаслідок цього клітини не отримують глюкози і передають сигнали на гіпоталамус, активуючи центр голоду.

Тому при цукровому діабеті потрібно харчуватися дрібно, 5-6 разів на день. Якщо не хочеться їсти, можна пропустити один прийом їжі, але не можна розділяти весь обсяг їжі на 2-3 рази. Важливо, щоб страви були різноманітними, але містили менше калорій, ніж витрачає організм. Рекомендується скоротити калорійність страв на 500 кілокалорій на добу, щоб не завдати шкоди здоров'ю та забезпечити поступове розкладання жирових запасів.

Тому потрібно висококалорійні продукти замінювати на низькокалорійні. Наприклад, замість ковбаси можна взяти нежирну відварену олію, а бутерброд приготувати не з олією, а з помідором.

При складанні раціону важливо правильно розподіляти калорії:

  • до 55% - складні вуглеводи (цільнозернові каші, макарони з твердих сортів пшениці, бобові);

  • 25-35% - жири (салати з олією, авокадо, маленький шматочок вершкового масла);

  • 10-25% - білки (пісне м'ясо, риба).

Крім калорій, діабетикам слід враховувати глікемічний індекс продуктів – показник, який вказує на швидкість потрапляння глюкози до крові. До раціону потрібно включати їжу з глікемічним індексом менше 55, оскільки вона повільно всмоктується.

Баріатричні операції

При великому надлишку ваги (понад 45 кілограм) схуднути за допомогою дієти та фізичного навантаження дуже важко. У таких випадках рекомендовано баріатрична операція – хірургічне втручання, що допомагає зменшити масу тіла та уникнути ускладнень.

Численні дослідження довели високу ефективність баріатрії у лікуванні ожиріння та цукрового діабету. Достатньо однієї операції, щоб отримати позитивний результат. Крім втрати ваги, спостерігається нормалізація рівня глюкози та перехід цукрового діабету в ремісію, що дозволяє відмовитись від ліків або максимально зменшити дозування.

Відомо кілька різновидів баріатричних операцій:

Всі перераховані вище хірургічні втручання можна розділити на 2 групи в залежності від принципу дії:

  • рестрикція – зменшення обсягу прийнятої їжі внаслідок зменшення шлунка;

  • мальабсорбція – зниження всмоктування поживних речовин у кишечник внаслідок створення анастомозу.

Максимального ефекту при лікуванні цукрового діабету вдається досягти за допомогою шлункового шунтування. Ця операція поєднує обидва принципи. Хірург ізолює та вимикає з травлення більшу частину шлунка, залишаючи невеликий мішечок (близько 50 мілілітрів об'єму), що сприяє швидкому насиченню. Додатково він формує анастомоз між шлунком і худою кишкою (в обхід дванадцятипалої кишки), щоб зменшити засвоєння продуктів.

Після баріатричної операції вдається скинути 40-65% первісної маси тіла, що сприятливо відбивається на загальному стані здоров'я. Приходять у норму показники глюкози та артеріальний тиск, вдається суттєво знизити ризик інсульту.

Ви випробували різні дієти, фізичні тренування та медикаменти, але вага залишилася незмінною? Оптимальним вибором стане баріатрична операція. Вже через кілька днів після хірургічного втручання ви помітите результат і незабаром зможете повернутися до активного життя, позбавившись інсулінової залежності.





Наше відділення


Online консультація 24/7