Rating Star Rating Star Rating Star Rating Star Rating Star

Існує безліч консервативних методів лікування ожиріння, але всі вони мають короткостроковий результат – згодом зайва вага повертається. Гарантовано схуднути із довгостроковим ефектом допоможе баріатрія. Так називають розділ хірургії, спрямований лікування ожиріння. Під час операції хірург вносить зміни до шлунково-кишкового тракту, що призводить до якісного позбавлення зайвої ваги.

Результати баріатрії

Після хірургічного втручання організм перебудовується, що призводить до зміни харчового режиму та стабільного позбавлення зайвих кілограмів.

Характерна особливість баріатрії – природне та безпечне схуднення: на місяць йде близько 10% надмірної ваги. Тому процес нормалізації ваги триває близько двох років. Але вже в перші дні після операції стає помітним активне спалювання жирових запасів, що супроводжується припливом енергії, фізичною активністю та бадьорістю, що є чудовим мотиватором для закріплення отриманих результатів та подальшої втрати ваги.

Статистика свідчить, що зазвичай протягом 5 років індекс маси тіла пацієнтів знижується з 46 кг/м2 до 29-34 кг/м2. Експерти Національного інституту здоров'я стверджують, що протягом першого року пацієнти щомісяця втрачають 4-5 кілограмів ваги. Згідно з інформацією Американського товариства метаболічної та баріатричної хірургії (ASMBS), у перші 6 місяців вдається скинути до 60% від початкової ваги, а протягом першого року – до 75%.

У більшості випадків після баріатричної операції вдається досягти довічного ефекту. До того ж, окрім ожиріння, виліковуються серйозні супутні захворювання (гіпертонія, атеросклероз, патології серця, цукровий діабет, нічний апное, артроз великих суглобів, шлунковий рефлюкс, безплідність), відновлюється гормональний фон.

Додаткова перевага баріатрії – немає необхідності виснажувати організм інтенсивними фізичними тренуваннями, сидіти на строгих дієтах, приймати ліки, що викликають побічні дії.

Яка найефективніша операція

Всі баріатричні операції характеризуються високою результативністю. Після шунтування шлунка йде близько 30% ваги, після рукавної гастропластики – близько 25%, після поясної гастропластики – близько 20%. Тому слід вибирати тип хірургічного втручання не за принципом «краще-гірше», а з урахуванням конкретної ситуації, індивідуальних особливостей пацієнта та основної мети втручання (позбавлення зайвої ваги або полегшення супутніх патологій).

Причини набору ваги після операції

Слід врахувати, що баріатрія не може гарантувати 100% результату. Іноді (близько 5-10% випадків) через кілька років після хірургічного втручання спостерігається набір ваги, що потребує повторної хірургії.

Основні причини такої ситуації:

  • Помилки при проведенні операції через недостатній професіоналізм лікаря

Дослідним вважається хірург, який виконав понад 200 баріатричних операцій. До того ж, він має щорічно робити не менше 50 хірургічних втручань, щоб не втратити набуту майстерність. Подібним критеріям відповідають одиниці спеціалістів.

  • Недотримання лікарських рекомендацій

Протягом 1-2 років після операції слід дотримуватись певних правил, які не потребують особливої сили волі. Але багато людей починають відступати від рекомендацій, логічно обґрунтовуючи подібні порушення (трохи можна). Але згодом порушення входять до норми. Тому для отримання бажаного результату важливе значення має елементарна дисципліна.

Відповідно до статистики, від лікаря залежить 30% результатів, а від пацієнта – 70%.

Наукові дослідження

Протягом 80 років великі медичні інститути провели наукові дослідження, щоб підтвердити або спростувати ефективність та безпеку баріатрії. В результаті було доведено високу результативність та довгостроковість баріатричних операцій.

Ефективність схуднення

У дослідженні SOS (The Swedish Obese Subjects Study), яке тривало протягом 10 років, брали участь 4047 добровольців, розділених на 4 групи. Членам трьох груп виконали три різні операції, а четверта (контрольна) група отримувала консервативне лікування.

За 10 років пацієнти, яким зробили операції на травному тракті, скинули близько 16% маси тіла. Добровольці з контрольної групи набрали приблизно 1,5% ваги.

За даними SAGES (організації гастроентерологів та ендоскопістів США), після баріатричної операції відбувається стійке зниження ваги до 70% від надмірної ваги.

Вплив на супутні захворювання

Для вивчення ефективності баріатрії щодо коморбідної (поліморбідної) патології (одночасної присутності кількох захворювань) було проведено 136 досліджень за участю понад 22000 добровольців.

Результати:

  • При діабеті вдалося досягти повної ремісії (нормалізації цукру та глікозованого гемоглобіну) у 77% пацієнтів, а позитивної динаміки – у 86%.

  • При артеріальній гіпертензії повністю стабілізувався тиск у 61% хворих, суттєво знизився у 78%.

Відповідно до інформації Американської Діабетичної Асоціації (ADA) після баріатрії нормалізується концентрація глюкози в крові у 55-95% (результат залежить від типу операції) діабетиків.

За даними New England Journal of Medicine після баріатричної операції:< /p>

  • протягом першого року втрачається 40-75% початкової ваги тіла;

  • через 10 років маса тіла залишається на 25% нижчою, ніж до хірургічного втручання;

  • зменшується ризик виникнення цукрового діабету на 12%;

  • стабілізується частота дихання уві сні у 85% прооперованих;

  • знижується смертність:

  • від цукрового діабету на 92%;

  • від ракових захворювань на 60%;

  • від ішемічної хвороби серця на 56%.

У більшості випадків, чим більша втрата маси тіла, тим якісніше вдається взяти під контроль супутні патології.





Наше відділення


Online консультація 24/7