В сучасному світі більшість людей ведуть малорухливий спосіб життя. До цього додається незбалансоване харчування і схильність переїдати, особливо в пізній час. Як результат – організм отримує надто багато калорій, які не спалюються, і починає накопичуватися зайва вага. Поступово розвивається ожиріння. Надлишок жирової тканини стає суттєвим, фігура втрачає привабливість, починаються проблеми із серцем, судинами, порушується обмін речовин, на м’язи і суглоби йде велике навантаження.

Щоб кардинально розв’язати проблему ожиріння, використовують методи баріатричної хірургії, які допомагають зменшити споживання їжі та об’єм калорій. За допомогою спеціальних процедур видаляють або ізолюють частину шлунку чи тонкого кишківника. Для цього використовують декілька сучасних та ефективних методів.

Види баріатричних операцій

Впоратися з ожирінням дієтою та спортом часто буває неможливо. У важких випадках людина постійно думає про їжу, а через відчутне погіршення стану здоров’я вже не може бути фізично активною. Тоді лікарі пропонують пацієнтам різні способи хірургічного втручання. Ось найефективніші з них.

Рукавна (поздовжня) резекція шлунку

Під час рукавної гастректомії видаляється частина шлунку, у якій виробляється гормон грелін. Саме він відповідає за почуття голоду. Та частина шлунку, що лишається, формується по типу мішка і стає схожою на рукав. Це дозволяє зменшити кількість їжі, що споживається. Також після такої операції людина за один раз може випити не більше 200 мл рідини. Навіть після невеликої порції їжі вона почувається ситою і більше вже нічого не буде їсти. Таке хірургічне втручання проводиться лапароскопічно.

Рукавна резекція шлунку дозволяє:

  • знизити заяву вагу на 70-80 %, при цьому зберігається фізіологічний шлях травлення;
  • зменшити рівень шкідливого холестерину в крові;
  • полегшити стан пацієнтів, що страждають на діабет 2 типу.

Також покращується сон (симптоми апное стають не такими сильними), легше контролювати артеріальний тиск при гіпертонії.

Гастрошунтування (біліопанкреатичне шунтування)

Сутність цього метода полягає у тому, що під час операції лікар змінює шлях, яким іде їжа під час процесу травлення. Перший етап – це формування маленького шлунка, об’єм якого не перевищує 30 мл. Він поєднується з кишківником анастомозом. Далі видаляється не дуже велика частина дванадцятипалої кишки та тонкого кишківника, і ці органи вже не будуть залучені в процес травлення. Травний сік буде вироблятися у «великій» частині шлунку. Робиться ще один анастомоз, щоби поєднати її з тонкою кишкою. Саме сюди буде потрапляти жовч, а також ферменти підшлункової залози.

Такий підхід дає чудові результати:

  • зменшення маси тіла на 65-70% протягом першого року після операції;
  • скорочення всмоктування жирів;
  • відчутне полегшення симптомів цукрового діабету 2 типу (в деяких випадках хвороба повністю проходить);
  • зменшення навантаження на серце та судини;
  • довготривалий позитивний результат.

Такий тип операції обирають для пацієнтів з індексом маси тіла (ІМТ) від 50 кг/м2 і вище.

SADI-S

Це новітня методика, при використанні якої робиться резекція шлунку та шунтування дванадцятипалої кишки. Хірург значно зменшує об’єм шлунку пацієнта та майже половину прямої кишки виключає з процесу травлення. Комплексний підхід дає можливість зменшити шлунок і автоматично об’єм їжі. Ось головні переваги:

  • сприяє зниженню зайвої ваги на 100 %;
  • не провокує дефіцит вітамінів та інших корисних речовин;
  • покращує метаболізм;
  • позитивно впливає на лікування цукрового діабету.

Після такої операції значно менший ризик ускладнень, а результат дуже гарний і довготривалий.

Внутрішньошлунковий балон

Це спеціальний імплант, який зроблений з медичного силікону. Всередині він наповнений сольовим розчином. Такий балон імплантують в шлунок, щоб зменшити його розмір. У здутому вигляді його перорально вводять спочатку в стравохід, а потім і у певну ділянку шлунку, після цього заповнюють фізрозчином.

Така процедура має наступні переваги:

  • малоінвазивність;
  • можливість провести надалі інші баріатричні втручання;
  • полегшує дотримання дієти і процес зміни харчової поведінки.

При важких формах ожиріння такий балон зазвичай встановлюють не довше, ніж на 6 місяців.

Підготовка до операції

Перед призначенням хірургічного втручання лікар ретельно вивчає історію хвороби пацієнта, призначає додаткове обстеження з обов’язковим проведенням УЗД черевної порожнини. Згідно з результатами обстеження, визначається стан органів ЖКТ та підбирається оптимальний метод операції.

Період реабілітації

Відновлення після баріатричного хірургічного втручання зазвичай займає близько 30 днів. Перші 2 доби після проведення операції пацієнт знаходиться в стаціонарі. Далі відновлення проходитиме в домашніх умовах з дотриманням рекомендацій лікаря. Впродовж 14 днів людина вживає переважно ретельно подрібнену їжу. Порції мають бути невеликими.

Через місяць в такому ретельному подрібненні їжі вже нема потреби. Пацієнт поступово повертається до звичного харчування. Однак слід дотримуватися прописаної лікарем дієти. Вона включає зменшення калорійності раціону, невеликі порції (від 4 до 6 разів на день), вживання продуктів багатих вітамінами та мінералами. Додатково проводяться консультації з дієтологом та психологом для зміни моделей мислення та харчових звичок. Дієта, яку потрібно буде дотримуватися після операції, детально описана у нашій брошурі, яку можна знайти за посиланням.

Ожиріння – це серйозне захворювання, яке супроводжується тяжкими та небезпечними для життя ускладненнями. Щоб зменшити зайву вагу, покращити фігуру та полегшити самопочуття, лікарі вдаються до різних методів баріатричної хірургії. Сучасні технології дозволяють ефективно проводити малоінвазивні операції, які не потребують довгого відновлення. Хочете дізнатися більше? Запишіться на консультацію до наших фахівців та пройдіть обстеження. Лікар індивідуально підбере той тип операції, який підійде саме вам.





Online консультація 24/7