Шлунок – це еластичний порожнистий орган, який має вигляд мішка із м’язової тканини. Коли в нього одночасно потрапляє велика кількість їжі та рідини, він суттєво розширюється. Запускається процес травлення і вже за кілька годин їжа зі шлунку переходить до дванадцятипалої кишки, і він поступово повертається до звичного розміру. Епізодичні випадки переїдання не завдадуть значної шкоди, але якщо вживати велику кількість їжі систематично, шлунок буде розтягуватися і збільшуватися в об’ємі. Це перший симптом ожиріння. З ним борються різними способами: дієтою, фізичними вправами, змінами харчової поведінки.

Також сучасна медицина пропонує ефективні методи баріатричної хірургії – різні види операцій задля зменшення шлунка. Лікарі використовують малотравматичні технології, аби пацієнт почував себе максимально комфортно.

Розтягнений шлунок: чому це небезпечно?

При розтягнутому шлунку людині важче досягти відчуття ситості, тому доводиться їсти більшими порціями. Від цього збільшується живіт, через що сильно псується фігура. Але непривабливий зовнішній вигляд це ще не все. Є високий ризик розвитку серйозних проблем зі здоров’ям.

  • розвиток діафрагмальної грижі;
  • проблеми з травленням;
  • підвищення кислотності у шлунку, після чого його зміст викидає у стравохід, це призводить до печії ;
  • більш інтенсивне продукування соляної кислоти, що підвищує ризик виразки та гастриту;
  • зниження м’язового тонусу та застій у шлунку.

Усі ці патології розвиваються як ускладнення при ожирінні. До того ж є проблеми з серцем та судинами, печінкою, велике навантаження йде на хребет та суглоби.

Показання до хірургічного зменшення шлунку

Початкові стадії ожиріння лікують за допомогою дієти та корекції харчової поведінки. Людині потрібно їсти меншими порціями від 5 до 8 разів на день та робити свій раціон більш збалансованим. В нього включають свіжі овочі та фрукти, нежирну рибу, натуральні соки, пісне м’ясо птиці. Потрібно відмовитися віз смажених та жирних страв, продуктів з високим вмістом вуглеводів (борошняні вироби, солодке). Важливо слідкувати, щоб калорії спалювалися. Для цього потрібно більше рухатися та виконувати спеціальні вправи.

При тяжких формах ожиріння та тоді, коли людина не може контролювати себе, і постійно їсть, вдаються до більш радикальних методів лікування. Пацієнтам рекомендують операцію зі зменшення шлунку. Хірургічне втручання потрібне в таких випадках:

  1. Індекс маси тіла (ІМТ) пацієнта на рівні 40 або перевищує цю позначку. Це є ознака сильного ожиріння.
  2. ІМТ має нижчий рівень (35-3,9) і вказує на звичайне ожиріння. Але при цьому є супутні хвороби: гіпертонія, діабет 2 типу, апное.
  3. Неефективність консервативного лікування (дієта, фізичні навантаження) Навіть через 6-12 місяців немає явної позитивної динаміки.

Після хірургічного втручання пацієнт має повністю змінити свої харчові звички, дотримуватися дієти та бути фізично активним. Додатково може знадобитися робота с психологом. Прочитати про рекомендації після баріатричної операції можна тут: https://bariatr.com.ua/rek.pdf.

Види операцій зі зменшення шлунка

Сучасна баріатрична хірургія має декілька методик, що дозволяють зменшити об’єм шлунку. Перевага надається малотравматичним операціям з нетривалим реабілітаційним періодом. Ось найефективніші з них:

  1. Шлункове шунтування. Робиться розріз у верхній частині шлунка, і таким чином вона відокремлюється. Далі формується невеликий мішечок (приблизно як волоський горіх), розрізається тонкий кишківник. Певна його частина зшивається з цим мішечком. Таким чином їжа буде потрапляти спочатку в цей мішечок, а потім одразу до кишківника, з яким він з’єднаний. Це дозволяє з’їдати значно менші порції і відчутно знизити калорійність харчування. Така процедура є дуже популярною.
  2. Рукавна гастректомія. Хірург видаляє до 80% шлунку, лишаючи лише невелику його частину, яка буде мати вигляд рубки або рукава. Зменшений шлунок не виробляє так багато греліну і вміщує в себе невелику кількість їжі. Її досить, щоб людина наїлася та отримала достатньо калорій та корисних речовин, але при цьому не переїдала. Пацієнт втрачає великий об’єм жирової маси, і ефект від схуднення є довготривалим. Такий тип операції не потребує складного та довгого відновлення.
  3. Біліопанкреатичне відведення. Це дві операції в одній. Спочатку робиться рукавна гастректомія, потім закривається середня частина кишки, а її решта безпосередньо з’єднується з дванадцятипалою кишкою. Людина споживає менше їжі та втрачає зайву вагу. Це складна операція, яка має свої ризики – наприклад, хронічна нестача вітамінів та недоїдання.
  4. SADI-S. Ще один комбінований метод, що об’єднує в собі резекцію шлунка та шунтування дванадцятипалої кишки. Спершу робиться рукавна гастректомія, а після цього закривається дванадцятипала кишка. В результаті під новосформованим шлунком після резекціі з’являється отвір, який з’єднується с нижньою частиною тонкої кишки. Тепер їжа буде проходити через значно менший відрізок тонкої кишки. Організм буде поглинати менше калорій та жиру, що позитивно вплине на вагу.

Після операції живіт помітно зменшиться, контури тіла стануть більш чіткими та привабливими. Шрами будуть непомітними. Людина зможе бути більш активною, стабілізується тиск, зменшиться навантаження на спину, суглоби, вени. Дізнатись, яка операція вам підійде і скільки буде коштувати можна тут: https://bariatr.com.ua/stoimost.html.

Протипоказання

Баріатрична хірургія застосовується далеко не в кожному випадку. Такі операції недоцільно проводити в таких випадках:

  • ожиріння виникло на тлі фізичного або психічного захворювання, яке можна вилікувати;
  • є недолікований розлад харчової поведінки;
  • загальний стан здоров’я не дозволяє проводити хірургічне втручання;
  • травми органів ЖКТ та наявність попередніх операцій;
  • залежність від алкоголю, наркотиків, медикаментів.

Для кожного пацієнта тип операції обирається індивідуально після ретельного обстеження та вивчення клінічної картини ожиріння. На сайті: https://bariatr.com.ua/rezultat.html можна онлайн оцініть свої можливості зниження ваги після хірургічного втручання.

Реабілітація

Після хірургічного втручання перші 1-2 дні їсти не можна взагалі. Цей час потрібен для відновлення шлунка та нормального процесу травлення.
Наступні декілька тижнів доведеться харчуватися за певними правилами: спочатку дозволена тільки рідина, потім, їжа перетерта в пюре, а потім м’яка їжа, порізана на невеликі шматочки.

В подальшому доведеться серйозно переглянути свої харчові звички, збільшити фізичну активність та регулярно проходити медогляд (лабораторні аналізи, УЗД органів черевної порожнини) та загалом стежити за своїм здоров’ям. Детальні рекомендації дасть лікар.

Якщо ви страждаєте на ожиріння та хочете зменшити шлунок, вам варто звернутися до Центру баріатричної хірургії. В нас використовуються ефективні техніки оперування, сучасне обладнання та витратні матеріали. Ми пропонуємо пацієнтам ретельне обстеження, ефективні методи лікування та реабілітації, індивідуальний підхід та комфортні умови перебування у стаціонарі. Запишіться на консультацію до наших хірургів, щоб якомога швидше почати лікування ожиріння і повернути собі фізичну активність, легкість та впевненість у собі. Прочитати відгуки наших клієнтів, які наважилися на зменшення шлунка можна тут: https://bariatr.com.ua/reviews.html.





Online консультація 24/7