Rating Star Rating Star Rating Star Rating Star Rating Star

За своєю натурою людині властиво прагнути ідеалів. Хочеться бути успішним, мати постійний гарантований заробіток, побудувати міцну сім'ю, виростити чудових та талановитих дітей, прожити цікаве та нескінченно довге життя. Але, на жаль, не всі мають здатність втілити свої мрії. Причин може бути велика кількість. Це брак коштів, невміння наполегливо рухатися до поставленої мети, невиправдана невпевненість у собі та багато іншого.

Як показує практика, є люди, які не здатні здійснити свої мрії через фізичну ослабленість, що, у свою чергу, зупиняє їх від виконання задуманого і не дає можливості реалізуватися повністю. До такої категорії належать люди із збільшеною масою тіла.

Існує науковий термін, що описує різні ступені стану ваги людини. Це "морбідне ожиріння". Так називається остання стадія повноти, що дуже важко піддається лікуванню.

Занадто велике підвищення маси тіла як чоловіки, так і жінки є серйозною проблемою. Змінюється зовнішній вигляд людини, що дуже часто викликає негативні емоції оточуючих, та й сама вона починає почуватися незатишно, у неї поступово виробляється комплекс невдоволення собою. Це викликає реакцію організму у відповідь: непомітно, але неухильно псуються відносини з оточуючими, порушується власний психічний стан, що в результаті проявляється в втраті інтересу до життя.

Людина стає все більш і більш вразливою і будь-яке, навіть незначне зауваження провокує індивіда зі збільшеною масою тіла вкрай болісно реагувати на оточуючих.

Найнебезпечніша стадія морбідного ожиріння - 3-я, вона небезпечна появою часткової або повної безпорадності. Практично знерухомлена людина перетворюється на істоту, якій дуже потрібна підтримка інших людей, членів сім'ї, вона стає залежною від них щохвилини. Якщо ж таке становище посилюється і психічним станом, що постійно погіршується, то життя змінюється до гіршого в прискореному темпі, приносячи біль і страждання всім.

Існуючі ознаки розвитку цього захворювання такі:

  • Індекс маси тіла та вага зростають у кілька разів.
  • Поступово починають хворіти різні органи, а потім і системи організму.
  • Відбувається обмеження фізичних навантажень та загальної активності і, як наслідок, виникають складнощі з пересуванням.
  • Почуття голоду, що виникає, перетворює людину на залежну від їжі істоту, проявляється необхідність їсти якомога частіше.
  • Внаслідок знерухомлення з'являється задишка і підвищується потовиділення.

Важливо проаналізувати таку проблему: коли виникає ризик розвитку морбідного ожиріння. Тут треба поговорити про індекс маси тіла. Він вказує на відсоток вмісту жиру в організмі. Як відомо і лікарям, і ендокринологам, і дієтологам, жир в організмі людини відіграє важливу роль. Однак якщо жиру стає багато, то людині потрібно придивитися до себе та звернутися за допомогою до фахівця.

Відповідно до індексу маси тіла виділяються кілька ступенів абдомінального, змішаного та ожиріння в області стегон та сідниць. Як показали дослідження та практика, ступенів всього 4.

  • (I) Перша характеризується відносно маленькими показниками, людині це не завдає незручностей та дискомфорту. Усвідомлюючи загрозу погіршення зовнішнього вигляду і здоров'я, люди роблять спроби сісти на дієту, посилено займаються спортом, купують і починають приймати різні лікарські препарати.
  • (II) Друга відрізняється появою рясного потовиділення, задишки, можуть виникати біль у спині або суглобах. Це початкова стадія порушення жирового обміну, що може призвести до появи та розвитку захворювань серця.
  • (III) Саме третій ступінь отримав назву «морбідне ожиріння». Людина стикається з безліччю проблем здоров'я. Насамперед дуже обмежена рухова активність, а в деяких випадках вона припиняється. Знерухомлення веде до відсутності самообслуговування, що загострює ризик летального результату. Ускладнення, що виникають, становлять серйозну небезпеку для життя, людина буквально підводить себе до небезпечної межі на межі життя і смерті.
  • (IV) Найважча з виділених ступенів. Це занедбана форма захворювання. Вага людини в 2 або більше разів перевищує норму, сама вона стає повністю знерухомленим, тіло втрачає всякі обриси і стає безформним. Стан вкрай важкий та незадовільний в спокої. До цієї стадії доживають дуже мало.

Калькулятор індексу маси тіла (ІМТ) та ступеня ожиріння

Питання, яке цікавить усіх без винятку, – у чому ж причина виникнення ожиріння різних ступенів? Давайте розглянемо причини розвитку ожиріння третього (III) ступеня.

Причини появи та розвитку ожиріння третього (III) ступеня

Цією формою патології можуть страждати як жінки, так і чоловіки. Однак останніми роками саме у жінок проявляється третій ступінь морбідного ожиріння.

Причини, що створюють умови для виникнення даного захворювання, всім добре відомі. Насамперед, це генетичні. Спадковий фактор проявляється в тому, що якщо обидва батьки страждають на морбідне ожиріння, то у дітей ймовірність його прояву зростає в 2 або 3 рази в порівнянні з ровесниками.

Соціальний чинник також впливає поширення патології. Встановлено, що чорношкірі страждають від хвороби набагато частіше, на відміну від людей із білою шкірою. Вік людини – важлива причина, оскільки набір ваги відбувається у певні періоди життя, наприклад, у ранньому дитинстві, потім від 25 до 35 років.

Наступна причина також пов'язана з віком, це гормональні зміни. Жінки набирають вагу і починають страждати від морбідного ожиріння під час вагітності, потім у багатьох з них виникають труднощі зі звільненням від зайвих кілограм. Пізніше, в період менопаузи, вони продовжують набирати вагу і вже не можуть зупинитися з ним.

І остання причина – психічні розлади. Зміна зовнішнього вигляду через зайву вагу часто веде до депресивного стану, який таїть у собі небезпеку стати тривалим і безперервним. Невдоволення собою, невпевненість, втрата інтересу до навколишнього світу розвиває психологічний дисбаланс. Це порушення стимулює появу шкідливої звички «заїдати» стрес, що в результаті призводить до розладів харчової поведінки та остаточно порушує біологічний годинник усередині організму.

Помітне збільшення маси, високий показник індексу маси тіла, поява другого підборіддя, недостатній розвиток м'язів, поява численних складок з боків і на животі – ось так зовні виявляються симптоми переходу до третього та четвертого ступеня ожиріння. Так розвивається морбідне ожиріння.

Організм вже не справляється, і проявляється це у підвищеній пітливості, патологіях опорно-рухового апарату, болях у суглобах та хребті, хворобах серцево-судинної системи, підвищенні тиску, постійних запорах, сонливості, нудоті, набряклості в кінцівках, захворюваннях печінки, у панкреатиті, атеросклерозі та загальній слабкості організму.

Спосіб лікування морбідного ожиріння

  • Медикаментозний. Всі лікарські препарати призначає тільки лікар, при цьому треба пам'ятати, що багато з них мають побічні дії і мають протипоказання. Серед ліків, що призначаються, значаться Орлістат, Сибутрамін, Мерідіа, Ксенікал і ряд інших. При регулярних прийомах одного з цих препаратів вага поступово зменшується, у хворого регулюється апетит, виробляються правильні харчові звички, менше засвоюється жир із споживаної їжі. Як зрозуміло, поступово нормалізується фізичний стан організму. Але особливу увагу треба звернути на вік хворого, побічні ефекти та роботу кишечника.
  • Хірургічний. При збільшеної ефективності та безпеки операцій хірургічний метод є одним з найбільш успішних. Він дозволяє швидко видалити значну частину зайвого жиру та створює умови для збереження ваги на тривалий термін. На додаток до цього можна позбутися супутніх патологій. Один з найвідоміших методів – ліпосакція – призначений для видалення надлишків жиру з внутрішньої та зовнішньої поверхні стегон та живота. Операція нескладна, тому її можна виконувати через невеликий час після інших операцій.
  • Гастрошунтування. Рекомендовано тим, кому необхідно зменшити обсяг шлунка і реконструювати тонку кишку. При успішному проведенні цієї операції зменшується всмоктування жирів та вуглеводів у кишечнику, і хворий довго не відчуває голоду після їди. Порції також рекомендується зменшувати, в результаті нормалізується травлення. Після проведення гастрошунтування рекомендується лікувальне голодування, потім підтримання лікувальної дієти та прийом вітамінів. Щоб уникнути блювотних явищ, болю, дискомфорту, призначений лікарем режим харчування важливо не порушувати.
  • Біліопанкреатичне шунтування. Ця операція призводить до зміни анатомії кишечника через поздовжню резекцію та зменшення обсягу шлунка. Після неї жовч і секрет підшлункової залози окремим шляхом потрапляють у кінцеві відділи тонкого кишечника. Процес перетравлення їжі відбувається вже там. При благополучному результаті операції поглинені з їжею жири та вуглеводи не перетравлюються і не всмоктуються остаточно. Пацієнт бачить постійне зниження ваги, при цьому калорійність раціону може бути високою.

Методи підтримки ваги в післяопераційний період

Неодмінна умова для всіх, хто має морбідне ожиріння жінок і чоловіків - дотримання дієти, складеної лікарем. Вона має містити корисні низькокалорійні продукти. Всім без винятку рекомендовано вживати невелику кількість рідини, прибрати з раціону цукор, сіль, хліб та борошняні продукти, ковбаси, соуси, напівфабрикати, фастфуд, спиртні напої. Треба навчитися їсти невеликими порціями, дробово. Необхідно раз на тиждень влаштовувати день розвантаження.

П'ятиразове харчування є дуже ефективним, як уже було доведено клінічними дослідженнями. Калорійність раціону при помірному фізичному навантаженні повинна бути не більше 1600 ккал. Чоловіки можуть дотримуватися калорійності до 1800 ккал при фізичних навантаженнях, причому рекомендовано вживати більше калорій у першій половині дня.





Наше відділення


Online консультація 24/7